Relax

RELAXING AT SMREKOVICA

Smrekovica is the ideal place to relax and recharge in an area surrounded by stunning countryside with ample options for more active holidays. A variety of hiking trails of all difficulty levels attract hikers and walkers to get to known the surrounding natural beauties. The hiking trails total 50 km. Cyclists will also come in to their own with dedicated cycling trails. The hotel provides a bicycle rental service. Guests are welcome to play tennis on our courts with night lighting and children can play on the playground during the summer season. A pond stocked with trout is also located on-site. Winter at Smrekovica brings its own unique charm. Snowfall at an elevation of almost 1,500 m is very bountiful. A ski slope is located directly in front of the hotel and operates any time snow conditions permit. The tennis courts convert to an ice rink for hockey and figure skating enthusiasts in the winter. The wellness area with its 4 types of saunas, whirlpool and quiet space is the ideal place to visit after a long walk or strenuous sports activity. The hotel also has billiards, a cinema, library and intimate bar available to guests.

RUŽOVÝ SALÓNIK - “Babinec“

Na 1. poschodí je klientom k dispozícii Ružový salónik s knižnicou, ktorý je určený na komornejšie posedenie priateľov pri čaji a knižke. Salónik je zariadený v príjemnom ružovom štýle s vkusnými doplnkami a je určený približne pre 10 ľudí.

LOBBY bar

Pri recepcii sa nachádza lobby miestnosť s televíziou, dennou tlačou a knižnicou. Hostia si môžu posedieť pri sledovaní televíznych programov či čítaní dennej tlače s nápojmi objednanými v reštaurácii.

GRANIT CINEMA

Raritou hotela je najmenšie a najvyššie položené kino na Slovensku s kapacitou 20 miest. Pre hostí máme pripravenú bohatú ponuku filmov rôznych žánrov domácej aj zahraničnej produkcie. Hostia si môžete vybrať podľa nálady a chuti. Nezabúdame ani na našich najmenších. Pre nich je pripravený veľký výber animovaných a hraných rozprávok od výmyslu sveta. Stačí si len vybrať.

Vlek

Priamo pred hotelom je v zimných mesiacoch v prevádzke lyžiarsky vlek s nočným osvetlením. Malý vlek je prepojený s veľkým o dĺžke 460 metrov. Je ideálnym pre rodiny s malými deťmi a lyžiarov začiatočníkov. Hotel poskytuju zapožičanie lyžiarskych potrieb a tiež lyžiarsku školu.
Developed by Madviso.